Skip Navigation LinksHome > Discover Us > Pages > contactus > Contact Us > School-Directory
Sign In
Skip Navigation LinksHome > Discover Us > School Directory
1 2 3 Contrast: High | Normal

 School Directory

Telephone: 416-920-6265



Principal
Karen L. Jurjevich
Principal

ext. 100
Jennifer Narjes
Executive Assistant to Principal

ext. 208
Deputy Principal
  Karrie Weinstock
Deputy Principal

ext. 107
Marion Pais
Assistant to Deputy Principal

ext. 207
Junior School
  Amanda Kennedy
Interim Head, Junior School

ext. 373
  Evita Strobele
Assistant Head of the Junior School/Primary Years Program Coordinator

ext. 170
  Fatma Faraj
Junior School Instructional Leader, Primary Division

ext. 261
  Andrea Mills
Junior School Instructional Leader, Junior Division

ext. 261
  Cathy Russell
Junior School Technology Experience Designer and Coordinator

ext. 248
  Jan Howard
Director of After School Programming

ext. 235
  Carolina Sabayle
Admin. Assistant to Head, Junior School

ext. 238
  Jennifer Ryan
Admin. Assistant Junior School

ext. 237
Senior and Middle School
  Siamak Boroomand
Interim Assistant Head, Senior and Middle School

ext. 194
  Heather Friesen
Head, Curriculum Innovation and
Professional Learning

ext. 102
  Kate Hebdon
Director, Academics: Senior & Middle School

ext. 150
  Joanne Colwell
Director, Guidance and University Relations

ext. 271
  Denise Power
Director, Student Life

ext. 111
Deann Rousseau
Exchange Coordinator & Service Learning Coordinator

ext. 349
Sandra Bolté
Senior and Middle School Coordinator

ext. 206
Clare O'Hara
Admin. Assistant to Head, Senior and Middle School

ext. 239
Katelyn Kaczor
Admin. Assistant to Director of Student Life

ext. 330
Jessica Zhang
Receptionist/Attendance Assistant

ext. 323
Admissions
Kimberly Carter
Director of Enrolment Management

ext. 136
Ashli MacInnis
Associate Director of Admissions

ext. 505
Carlene Rotherham
Admissions Officer

ext. 215
Kristin Cuthbert
Admissions Associate, Junior School

ext.
Jennifer Robertson
Admissions Associate, Senior School

ext.
Norma Jones
Administrative Assistant

ext. 268
Advancement and Community Engagement
Cristina Coraggio
Executive Director, Advancement and Community Engagement

ext. 360
Lydia Levin
Director, Communications and Marketing

ext. 103
Jason Balaban
Associate Director, Development

ext. 165
Tanya Pimenoff
Associate Director, Alumnae Relations

ext. 285
Ashley Carter
Communications Officer

ext. 270
Kim Graham
Events Specialist

ext. 374
Emily Kulin
Senior Manager, Annual Giving &
Advancement Communications

ext. 503
Christine Magsalay
Advancement Admin. Assistant

ext. 319
Joshua Sacco
Senior Development Officer,
Database Management

ext. 333
Bob Shaw
Communications Officer

ext. 279
Nicole Stoffman
Advancement and Communications Coordinator

ext. 134
Athletics
Katie Flynn
Director of Athletics

ext. 104
Vishnu Persaud
Assistant Director of Athletics

ext. 250
Lindsay Goetz
Fitness Coordinator

ext. 130
Scott Fleming
Rowing Coach

ext. 356
Emily Gregoire
Aquatics Coordinator

ext. 203
Tammy van der Walt
Fitness Instructor

ext. 130
Athletics and Wellness Centre
Evan Armstrong
Director, Athletics and Wellness Centre

ext. 181
Clare Weisser
Admin. Assistant

ext. 513
Elliott Philips
AWC Operator

ext. 513
Business Office
Leslie Morgan
Executive Director, Finance & Administration

ext. 222
Anushiga Piraba
Accounts Payable

ext. 135
Tatiana Troshina
Student Billing Assistant

ext. 295
Rohini Senathirasa
Accountant

ext. 293
Sinduza Sithu
Accounting Analyst

ext. 281
Alison Mercer
Business Office Assistant

ext. 259
Andrea McAnally
Uniform Shop Manager

ext. 273
Chandaria Research Centre
Mira Gambhir
Director, Chandaria Research Centre

ext. 361
Facilities
Janet Pehlivanyan
Director, Facilities

ext. 322
Human Resources
Patricia DiNicolantonio
Head, Talent Management & Strategy

ext. 358
Sabba Khokhar
Manager, Human Resources

ext. 108
Information Technology Services
Michael Ianni-Palarchio
Director, Technology & Innovation

ext. 185
Vishnu Persaud
Network Administrator

ext. 250
Don Maclean
Database Administrator

ext. 260
Daniel Cerqueira
Helpdesk Manger

ext. 192
Sharanigan Aloysius
Helpdesk Technician

ext. 530
Eric Ammerman
Helpdesk Technician

ext. 199
Alan Lee
Helpdesk Technician

ext. 282
IT Helpdesk

ext. 444
Student Support

Jane-Anne Tateishi
Head, Student Support

ext. 512
Guidance and University Relations
Joanne Colwell
Director, Guidance and University Relations

ext. 271
Hayley AvRuskin
Middle School Guidance Counsellor

ext. 264
Laura Bincik
Grade 9-10 Guidance Counsellor

ext. 345
Lauren Caldwell
Middle School Guidance Counsellor and Learning Strategies Teacher

ext. 253
Laura Elliott
Senior School Guidance Counsellor

ext. 271
Cory Miller
Guidance and University Counselling Coordinator

ext. 217
Jennifer Stumborg
Guidance and University Counsellor

ext. 275
Alexia Citak
Career Studies

ext. 221
Lily Gambin
Career Studies

ext. 351
Elizabeth Jennings
Administrative Assistant, Director, Guidance
and University Relations

ext. 214
Learning Strategies
Jane-Anne Tateishi
Director, Learning Strategies

ext. 512
Lauren Caldwell
Senior School Learning Strategies

ext. 389
Alexia Citak
Learning Strategies Teacher

ext. 251
Ashleigh Kerr-Habets
Learning Strategies Teacher

ext.
Susan Gray
Junior School Learning Strategies

ext. 168
Jennifer Sontrop
Junior School Learning Strategies

ext. 365
Caley Blythe
Student Support

ext.
Ellen McDonald
Admin. Assistant. Director, Learning Strategies

ext. 216
Social Work
Joelle Therriault
Lead Social Worker

ext. 327
Carolyn Mak
Junior School Social Worker

ext. 231
Health Centre
Marjorie Sauder
Head Nurse

ext. 229
Junior School

Junior Kindergarten
Jan Howard

ext. 236
  Jennifer Goba

ext. 236
Senior Kindergarten
Marie Ransom

ext. 234
Abigail Preuss

ext. 234
Grade 1
Jeanette Seymour

ext. 354
  Andrea Russell

ext. 174
Grade 2
Michelle Levy

ext. 172
Grade 3
Carol Dugas

ext. 521
Samantha Cohen

ext. 187
Grade 4
Andrea Mills

ext. 290
Michelle Iwata

ext.
Grade 5
Danielle Ross

ext. 168
Andrea Hess

ext. 509
Grade 6
Marianne Long

ext. 157
Art
Jacinthe Roy

ext. 262
  Allyson Payne

ext. 262
  Gabrielle Noel

ext. 262
French
Erna Relle

ext. 175
Carrie Gentes

ext. 175
Andrea Fazio

ext. 175
Junior School Music
Luanne Schlueter

ext. 286
Physical Education
Kristin Buchanan

ext. 241
Sharon Crawford

ext. 241
Kathy Stegenga

ext. 218
Junior School Library
Fatma Faraj
Librarian

ext. 261
After School Program
Jan Howard
Director of After School Program

ext. 235
Vanessa Jattan
Supervisor After School Program & Supervision

 
Jo Trotter
After School Program

 
Seoyoung Lim
After School Program

 
Kristie Cairns
After School Program

 
Elise Heikkla
Music Conservatory Assistant

 
Senior and Middle School

Academics
  Heather Friesen
Head, Curriculum Innovation and Professional Learning

ext. 102
  Kate Hebdon
Director, Academics: Senior & Middle School

ext. 150
  Jane-Anne Tateishi
Director, Learning Strategies

ext. 512
  Alena Oosthuizen
IB Diploma Program Coordinator

ext. 377
  Jordan Small
Diploma Program Core Coordinator

ext. 348
  Candace Benedet
Middle Years Program (MYP) Coordinator

ext. 302
  Owen Williams
CAS Coordinator

ext. 221
Lorraine Ashtiani
Admin. Assistant, Head, Curriculum Innovation and Professional Learning

ext. 278
Katie McGrath
Coordinator, Academics

ext. 189
Farrah Kyle
Admin. Assistant, Academics and Exam Coordinator

ext. 553
Drama, Music & Dance
Judith Friend
Instructional Leader, Performing Arts

ext. 266
Jennifer Boisvert

ext. 202
Amy Helsby

ext. 511
Adrianna Lee

ext.
Scott Harbin
Music Coordinator

ext. 228
Nancy Olfert
Music

ext. 352
Annie Wood
Dance

ext. 209
Emily Hopkinson
Dance

 
English, ESL & Mandarin
Jillian Strimas
Instructional Leader, English, ESL & Mandarin

ext. 221
Kelly Longmore
ESL Coordinator

ext. 162
Jennifer Boisvert
Personal Project Coordinator

ext. 164
Ophelia Bou

ext. 221
Daniel Brownson
ext. 164
Coral Chen
Mandarin

ext. 221
Michael Grose

ext.
Meaghan Higginson

ext.
Jordan Small
Diploma Core Coordinator

ext. 221
Emma Taman

ext. 524
Sophie Tsonis

ext. 162
Karen Whitaker

ext.
Owen Williams

ext. 221
Debating and Public Speaking
Owen Williams
Debating Coach and Program Coordinator

ext. 221
Disha Mittal
Debate Coach

ext.
Emma Taman
Debate Coach

ext. 524
Individuals and Society
Fiona Marshall
Instructional Leader, Individuals and Society


Jarrod Baker

ext. 380
Daniel Brownson

ext.
Allison Campbell-Rogers

ext. 369
Tracy Dalglish

ext. 394
Hannah Fransen

ext. 363
Meagan Hamilton

ext. 346
Megan Kenney

ext.
Jane Marshall

ext. 341
Heather McCann

ext. 397
Emma Pickard

ext.
Stephanie Supino

ext. 335
Integrated and Computer Technology
Donn Pasiliao
Technology Experience Designer and Coordinator

ext.
Terence Carty

ext. 140
International Languages
Kelly Longmore
International Languages

ext. 163
Megan Kenney
International Languages Coordinator

ext.
Mathematics
  Edith Louie
Instructional Leader, Mathematics

ext. 223
Jarrod Baker

ext. 267
Sarah Caravaggio

ext. 223
Terence Carty

ext. 140
Heather Cornford

ext. 223
Christie DesRoches

ext. 179
Martha Fieltsch

ext. 267
Colleen Ketchum

ext. 280
Trevor Ritchie

ext. 267
Andrew Schroter

ext. 223
Gail Schwiersch

ext. 267
Carol Van Wagner

ext. 223
Modern and Classical Languages
  Michelle Doyle
Instructional Leader, Modern Languages

ext. 307
Jade Bloom

ext.
Olivia Frei

ext.
Theresa Fuller

ext. 315
Nicole Hallett

ext. 310
Sylvie Henderson

ext. 364
Katie Knox

ext. 334
German Londono

ext. 144
Lamia Mokbel

ext. 508
Annarita Primier

ext.
Marc Walker

ext.
Physical and Health Education
Kimberly Kniaz
Instructional Leader, Physical and Health Education

ext. 141
Tory Colby

ext.
Lily Gambin

ext. 351
Jenelle Moyle

ext.
Carlene Rotherham

ext. 215
Denise Smith

ext. 178
Alison Troy

ext. 152
Science
Deepa Raj
Instructional Leader, Science

ext. 309
Candace Benedet

ext. 302
Emily Bennett

ext.
Ashley Boll

ext.
Tran Chiem

ext.
John Heder

ext. 381
Brad Moyle

ext. 197
Emma Taman

ext. 524
Alison Troy

ext. 152
Julia White

ext. 522
Sharon Cameron
Lab Technician

ext. 357
Aisha Ejaz
Lab Technician

ext. 144
Senior Resource Centre
Samhita Gupta
Teacher-Librarian

ext. 219
Julie Cristinzo
Library Technician

ext. 219
Adrienne Phillips
Library Technician

ext. 219
Visual Arts
Bernadette Badali
Instructional Leader, Visual Arts

ext. 328
  Anna Bouzina

ext.
  Lindsay Erdman

ext. 210
  Samantha Koscec

ext. 347
Residence

Chevon Cragg
Director of Residence

ext. 110
Nazlin Halani
Administrative Assistant

ext. 220
Marjorie Sauder
Head Nurse

ext. 229
Paulina Su
Senior Residence Don and Admissions Associate

ext. 501
Laura Bell
Residence Don

ext. 289
Kalista Clement
Residence Don

ext. 289
Renee Faubert
Residence Don

ext. 289
Josee-Trinh De Freitas
Residence Don

ext. 289
Vivian McCauley
Residence Don

ext. 289
Linda Ngo
Residence Don

ext. 289
Melissa Sutton
Part Time Don

ext. 289
Sara Chaudhry
Weekend Residence Don

ext. 289
Nicole Dube
Weekend Residence Don

ext. 289

10 Elm Avenue, Toronto, ON M4W 1N4, Canada

Tel: 416-920-9741 | admissions@branksome.on.ca